دریافت فایل با موضوع(دانلود تحقیق عقد ضمان 58 ص)

فرمت فایل : ورد قسمتی از محتوی فایل تعداد صفحات : 57 صفحه عقد ضمان ضمان در فقه و قانون مدنی به دو تعبیر استعمال شده است یکی به معنای عقد ضمان و آن عبارت است از اینکه شخصی ،مالی را که بر ذمه دیگری می باشد به عهده گیرد و دیگری به معنای مسئولیت مدنی . ادانلود تحقیق عقد ضمان 58 ص|40108710|qon|دانلود عقد ضمان 58 ص,تحقیق عقد ضمان 58 ص,مقاله عقد ضمان 58 ص,عقد ضمان 58 ص
در این پست قصد معرفی فایل دانلود تحقیق عقد ضمان 58 ص را داریم با ما همراه باشید.

فرمت فایل : ورد

قسمتی از محتوی فایل

تعداد صفحات : 57 صفحه

عقد ضمان ضمان در فقه و قانون مدنی به دو تعبیر استعمال شده است یکی به معنای عقد ضمان و آن عبارت است از اینکه شخصی ،مالی را که بر ذمه دیگری می باشد به عهده گیرد و دیگری به معنای مسئولیت مدنی .
البته در فقه نیز ضمان به دو تعبیر مصطلح گردیده ،یکی ضمان بالمعنی الاعم که عبارتست از عقد ضمان ،عقد کفالت و عقدحواله و دیگری ضمان بالمعنی الاخص است که منحصراً مربوط به عقد ضمان است .
عقد ضمان ،یکی از انواع عقود اسلامی است که در مقایسه با سایر عقود بیشتر و پیشتر مبتلابه جامعه بوده و هست .
دراین راستا فقها و حقوقدانان مشهور به فحص و بررسی درمتن و ماهیت آن و حتی به حواشی آن نیز اهتمام ورزیده اند و از دیگر سو ،به علت اختلافی بودن ماهیت این عقد بین فقهای اهل تشیع و تسنن ،دامنه بحث بسیار گسترده و وسیع گردیده است .
کتاب حاضر، کنکاشی علمی و تحقیقی است مدون و منظم هم درقانون مدنی و هم درریشه یابی منابع فقهی و حقوقی عقد ضمان و هم چنین مؤلف محترم سعی وافر در تقارن آن با نظام حقوقی معاصر دنیا و تطبیق آن با فقه اهل سنت داشته است .
بی گمان، قانون مدنی ایران در نظام حقوقی این مرز و بوم از امتیاز و اتقان چشمگیری برخوردار است، بگونه‏ای كه از بدو تصویب آن تاكنون به ندرت دستخوش تغییرات و تحولات قانونگذاری واقع شده است، و البته این امر معلول عوامل گوناگونی است كه مهمترین آنها، انطباق این قانون با اعتقادات جامعه و فرهنگ حاكم بر آن می‏باشد.
چرا كه نویسندگان قانون مدنی، در تدوین این مجموعه، به غیر از قوانین اروپایی مانند فرانسه و سویس تا حد بسیار زیادی تحت تأثیر مقررات فقهی و آراء فقهای شیعه بوده‏اند تا جائی كه بسیاری از عبارات این قانون برگردان لفظ به لفظ عبارات فقهای امامیه است، به ویژه آنكه به موجب اصل 11 متمم قانون اساسی سال 1325 ق (1285 ش، 1907 م) تصویب قوانین مخالف شرع اسلام و مذهب شیعه دوازده امامی ممنوع اعلام شده بود.
از اینرو تلاش و سعی نویسندگان این قانون بر این بوده است كه هنگامی از مفاهیم حقوق خارجی بهره گرفته شود كه این مفاهیم با مقررات حقوق امامیه سازگار و قابل انطباق باشد.
ولی متأسفانه این تلاش در همه زمینه‏ها موفق نبوده و ورود برخی مقررات حقوق خارجی در پیكره قانون مدنی باعث نوعی ناهمگونی و احیانا تعارض میان برخی مواد شده است.
به هر حال یكی از مسایلی كه در این قانون آمده است مبحث ضمان درك است كه نویسندگان این قانون آن را در شمار تعهدات ناشی از عقد بیع صحیح شمرده‏اند (ماده 362 ق.
م) كه در این مورد از حقوق مدنی فرانسه پیروی شده است ولی از سوی دیگر در وضع قوانین مربوط به ضمان درك (مواد 393 - 390 ق.
م) از مقررات فقه امامیه در خصوص مقررات مربوط به فروش مال غیر (معاملات فضولی) و خیار تبعض صفقه و غصب تبعیت شده كه این امر باعث نوعی تعارض در برخی مواد مربوط به ضمان درك (م 391 ق.
م) با برخی از مواد بیع فضولی (مواد 264 ـ 247 ق.
م) شده است.
از اینرو اگر پیشنهاد حذف مقررات ناظر به ضمان درك مطرح گردد سخنی به گزاف گفته نشده است زیرا قانون مدنی را از داشتن ت


مطالب دیگر:
🔥تحقیق هزینه یابی بر مبنای فعالیت روش محاسبه صحیح بهای تمام شده🔥تحقیق آشنايی با مفهوم صادرات و واردات و برخی اصطلاحات بازرگانی🔥تحقیق بررسی ورشکستگى يا مرگ اقتصادى🔥تحقیق ابزارهاي مالي در بازار سرمايه🔥تحقیق مفهوم بازاریابی🔥تحقیق استاندارد حسابداری سرمايه🔥تحقیق اجاره اهرمی🔥تحقیق ارز و کاربرد آن در بازار پول🔥تحقیق مفهوم بانك مركزي🔥تحقیق جريان سرمايه گذاري خارجي در كشورهاي توسعه نيافته🔥تحقیق آيين‌نامة معاملات در سازمان كارگزاران بورس اوراق بهادار تهران🔥پاورپوینت برج ایفل🔥آيين‌نامة فعاليت کارگزار معرف و کارگزارمتعهد خريد در بورس اوراق بهادار🔥تحقیق آيين‌نامة ارائة خدمات مشاوره و سبدگردانی اوراق بهادار🔥تحقیق بازار سرمایه🔥تحقیق مفهوم حسابرسی🔥تحقیق معرفی یک شرکت تجاری🔥تحقیق وضعيت بيوتكنولوژي در جهان🔥تحقیق روش‌هاي تامين مالي پروژه‌ها🔥تحقیق بررسی اقتصادی مجتمع فولاد خراسان🔥تحقیق مبادلات تجاری ایران و اروپا از دید آماری🔥تحقیق ليست حساب هاي یک شرکت بتن سازی🔥تحقیق لغات تخصصی اقتصاد با معنی فارسی🔥تحقیق سازمان کارگزاران بورس اوراق بهادار تهران گزارش هیئت مدیره به مجمع عمومی سالانه🔥تحقیق عبور از اقتصاد دولتی به اقتصاد بازار