دریافت فایل با موضوع(درآمدي بر تمدن بين النهرين و بررسی ابنای تاریخی و معماری و سفالگری آن)

فهرست: تمدن بين النهرين بين النهرين ، مهد تمدن بشري «سفالگري» «معماري» تصاويري از بناي تاريخي زيگورات هفت طبقه نگاهي بربناي تاريخي دروازة ايشتار «پيكر تراشي» كشف قديمي ترين تخته بازي در گورستان اورِ بين النهرين منادرآمدي بر تمدن بين النهرين و بررسی ابنای تاریخی و معماری و سفالگری آن|30010309|qon|درآمدي بر تمدن بين النهرين و بررسی ابنای تاریخی و معماری و سفالگری آن
در این پست قصد معرفی فایل درآمدي بر تمدن بين النهرين و بررسی ابنای تاریخی و معماری و سفالگری آن را داریم با ما همراه باشید.

فهرست:تمدن بين النهرينبين النهرين ، مهد تمدن بشري«سفالگري»«معماري»تصاويري از بناي تاريخي زيگورات هفت طبقهنگاهي بربناي تاريخي دروازة ايشتار«پيكر تراشي»كشف قديمي ترين تخته بازي در گورستان اورِ بين النهرينمنابع:

www.iribtv.irwww.amuozesh.com

1 ) مجید زاده، یوسف، تاریخ و تمدن بین النهرین، جلد سوم، 1380 ، چاپ اول، تهران، انتشارات مرکز نشر دانشگاهی.2 ) مورتگات، آنتون، هنر بین النهرین باستان، ترجمه زهرا باستی و دکتر محمد رحیم صراف، 1377 ، چاپ اول، تهران ، انتشارات سمت.3 ) ملک شهمیرزادی، صادق، مبانی باستان شناسی ایران، بین النهرین، مصر، 1375 ، چاپ اول، انتشارات مارلیکتمدن بين النهرينبين النهرين منطقه اي است در آسياي غربي در امتداد رودهاي دجله و فرات كه از جنوب به شمال از خليج فارس تا كوه هاي ارمنستان و از شرق به غرب از فلات ايران تا صحراي شام امتداد دارد. نواحي مركزي بين النهرين روزگاري به واسطه وجود شبكه بسيار وسيع و غني آب هاي طبيعي بسيار حاصلخيز بوده است ليكن پس از سيري شدن هزاران سال و تغييرات جوي و جغرافيايي، اكنون اغلب زمين هاي اين منطقه باير و كم آب است.بين النهرين ، مهد تمدن بشري :در مطالعات تاريخ جهان باستان مكرر به منابعي بر مي خوريم كه از شرق نزديك به بين النهرين به عنوان مهد تمدن بشري ياد كرده اند. اين عقيده مبتني بر قرايني است كه در ذيل به چند نمونه آن اشاره مي كنيم.الف ابتدايي ترين و بهترين آثار كهن بدست آمده از كشاورزي نظام يافته كه نشانه ي زندگي گروهي و اجتماعي بشري است. در اين منطقه يافت شده است.ب ابزار سازي و دانش استفاده از فلزات از عواملي است كه بنيان اقتصادي و توان فني جوامع اوليه را نشان مي دهد. سومري ها (اولين اقوام تشكل يافته و قدرتمند منطقه ي بين النهرين) اولين قومي بوده اند كه به فن استفاده از فلزات آگاهي داشتند. هيچ كس نمي داند كه آنها چگونه شيوه ي استخراج فلزات را فرا گرفته اند ليكن مسلم است كه نخستين بهره گيري از فلزات در بين النهرين صورت گرفته است.ج خط و نوشته را شايد بتوان مهمترين اختراع بشري در طول تاريخ دانست چرا كه نوشته ها مجراي انتقال اطلاعات و ثبت و ضبط تاريخ هستند. از سوي ديگر ظهور يك خط در يك جامعه كهن خود نشانه اي است از رشد فكري و علمي و فرهنگي مردم آن اجتماع ، سومريان با اختراع ، خط ميخي ، دوره اي را آغاز كردند كه به عنوان آغاز خط نويسي شهرت دارد. اين دوره با نخستين سلسله پادشاهي سومر يعني حدود 3000 تا 2500 ق.م مقارن بود و قدمت آن به پيش از سلسله پادشاهي مصر باز مي گردد. «خط ميخي» رواج خود را تا هزاره اول پيش از ميلاد همچنان حفظ كرد.مطالب دیگر:
🔍تحقیق در مورد زن یونانی 🔍تحقیق در مورد سر گذشت استبداد🔍سلسله قاجار🔍سنت و مدرنيته تاريخ و قاجار🔍تحقیق درمورد صوفيان🔍عالي قاپو🔍عجايب هفت گانه🔍گسترش اسلام در اروپا🔍گنجینه نادرشاه🔍مشخصات تاريخي و معماري سيزاغ🔍مصدق تا پهلوي🔍معماری ایران در دوره مغول🔍حضورسياسى زنان در دربار اتابكان و خوارزمشاهيان🔍هنر سلجوقیان🔍وضعيت زن در دوره قاجار🔍اوضاع ايران در قديم🔍رشته رياضي🔍رشته شيمي🔍رشته فيزيك🔍مهندسي برق🔍مهندسي صنايع🔍مهندسی صنایع🔍مهندسي عمران🔍مهندسي كامپيوتر🔍مهندسي مكانيك